Skype + Microsoft = ?

 
16.05.2011
Autor: Kristjan Lepik
 

Skype'i ostmine Microsofti poolt tuli üsna ootamatult - isegi sellesuunalisi kuulujutte ei olnud väga palju kuulda olnud. Mida see tehing siis erinevate osapoolte jaoks tähendab? Vaatame viie tähtsama punktina seda tehingut ja selle tagamaid. Ja kui tervet teksti ei jõua lugeda, siis lugege kasvõi viimane lõik, see Eesti jaoks ilmselt kõige olulisem.

 

1. eBay

2005. aastal ostis eBay Skype, makstes ettevõtte eest 2,6 miljardit dollarit ning lisaks täiendav makse 0,5 miljardi dollaries earnout'i näol (sõltuvalt sellest kui head on Skype tulemused aastatel peale ülevõtmist). Mis seal salata, Skype ei haakunud pea üldse eBay olemasoleva äriga ning sarnanes rohkem finantsinvesteeringule. Prooviti küll siduda Skype'i eBay põhiäriga (oksjonid) kuid ühisosad jäid ikka väga napiks. Paremaks võis pidada ehk Skype sünergiat PayPaliga. Skype kasvas küll edukalt, kuid eBay kannatus ei paistnud piisavalt pikk olevat ning 2008. aasta sügisel otsustas eBay müüa 2 miljardi dollari eest 70% Skype's, ettevõtte koguväärtuseks seega ligikaudu 2,75 miljardit dollarit. Seega eBay jaoks ei olnud tegemist väga eduka investeeringuga, 30% osaluse otsustasid nad siiski alles jätta.

 

2. Investorid

Ostjaks oli grupp investoreid, keda tuleks vaadata kahes grupis

i) Finantsinvestorid, eesotsas private-equity firmaga Silver Lake. Lisaks Kanada pensionifond (CCPIB) ning riskikapitalistid firmast Andreessen Horowitz, viimase üks vedureid on Marc Andreessen, Netscape'i asutaja. Väga oluline on mõista Silver Lake'i suguste private-equity investorite käekirja. Nende mudel on reeglina selline, et ostetakse ettevõte, mille väärtust nad näevad soodsana ning üritatakse efektiivsust tõsta ning paremate numbrite saavutamise järel ettevõte kallimalt maha müüa. Seega enamasti tähendab sellise investori saabumine, et toimub väga agressiivne sekkumine ka ettevõtte tegevusse, ettevõttesse saabuvad välised väga eesmärgipõhised efektiivsuskuningad ning eesmärk on ettevõte võimalikult kiiresti edasi müüa. 2008.a. kriisi eel oli private-equity roll ka sageli võimenduse tõstmine ostetud ettevõttes, kuid Skype puhul ei olnud see ilmselt vajalik.

Eelnev on tähtis seetõttu, et kui Silver Lake sisse tuli, siis tõenäoliselt oli neil juba ka paika pandud kuupäev, millal Skype peab müüdud olema, tõenäoliselt 2011-2012 oligi see ajaline vahemik.

ii) Teine oluline investor oli Joltid. Selle taga on Skype mitte-eestlastest asutajad Niklas Zennström ja Janus Friis. Teema olulisus kerkis sellest, et kui 2009. aasta aprillis (enne Skype'i müüki) hakkas eBay rääkima Skype'i IPO plaanidest, siis augustis esitas Joltid SEC-ile taotluse eBay'ga lepingu lõpetamiseks Skype peer-to-peer tehnoloogia kasutamiseks. Sellega väga selgelt segades nii IPO plaane kui ka võimalikku Skype müüki,  muutes olukorra eBay jaoks raskemaks ja tõenäoliselt põhjustades ka eBay jaoks halvema müügihinna. Kuidas on võimalik, et selline juriidiline "auk" eBay poolt 2005. aasta tehingu puhul sisse jäeti, on minu jaoks täiesti uskumatult arusaamatu, sest juristid selle tehingu nõustamisega teenisid ilmselt palju miljoneid dollareid. Kuid igatahes tähendas see seda, et eBay 2009. aasta müügi järel olid aktsionäride hulgas tagasi ka Zennström ja Friis ning 2011. aasta tehing neile ilmselt nukraid nägusid pähe ei toonud. Kas geeniuslik või šaakallik mäng nende poolt? Kõrvalt väga keeruline hinnata.

 


3. Microsoft

Daamid ja härrad, lubage esitleda - Microsoft. 10. mail 2011.a. teatas Microsoft, et ostab 8,5 miljardi dollari eest Skype. Tegemist on Microsofti ajaloo suurima ülevõtmisega. Skype muutub sellega Microsofti üheks äriüksuseks, mida juhib edasi Skype senine juht Tony Bates. 8,5 miljardit dollarit on päris palju raha (suurem kui Eesti selle aasta riigieelarve tulud) ja valdav enamus analüütikutest on arvamusel, et Microsoft maksis Skype eest liiga palju. 10x aastakäive ja 32xEBITDA on päris rajult kõrged kordajad isegi ühe kasvava tehnoloogiaettevõtte kohta. Eelmises punktis toodud investorid pea kolmekordistasid oma raha vähem kui kahe aastaga .. Ju siis mängisid oma kaarte hästi.

Lisaks, ega Microsofti tehinguajalugu ei ole väga hea, viimase kümnendi jooksul umbes 20 investeeringut tehtud, kogumahus 13 miljardit dollarit ja midagi eriti edukat sealt välja tuua ei ole.

Microsofti laiemalt vaadates tundub peamine mure olevat selles, et üks väga suur (ja väga suure tõenäosusega jätkuv) trend on see, et Internet läheb lauaarvutitest eemale - nutitelefonid ja tahvelarvutid võtavad üha rohkem turgu. Ja see ei ole meeldiv trend Microsofti jaoks, sest kuigi Windows Mobile platvormi arendamisse on nad tugevalt investeerinud, on nad väga kaugel maas turuliidritest Google'i Androidist ja Apple'i iOS'ist. Microsoft on jätkuvalt väga kasumlik, kuid järjest rohkem .. ebaoluline, on vist õige sõna selle kohta. Kas sobiks midagi paremini Microsofti paigalseisu ilmestama kui aktsia viimase 9 aasta graafik?

Rahaliselt - arvestades, et Microsoftil on pea 50 miljardit dollarit raha kontol seismas, siis neil on tänases madalas intressikeskkonnas ilmselt päris tugev surve selle rahaga midagi teha, seda kasulikumalt investeerida. Seetõttu said nad ehk ka endale ülemaksmist lubada? Lisaks tuleb arvestada maksutehniliste nüanssidega - paljudel USA ettevõtetel on probleemiks see, et välismaal teenitud raha kojutoomine on kõrgelt maksustatud. Seetõttu hoitaksegi seda välismaal edasi. Kuna Skype peakontoriga Luksemburgis, siis saab Microsoft ostmiseks kasutada välismaal teenitud raha ning Skype ost on nende jaoks maksunduslikult palju mõistlikum kui selle sama raha dividendideks maksmine. Ning veelkord suurusjärkudest - 8,5 miljardit dollarit teenib Microsoft 50 päevaga rahavooliselt oma praegusest ärist ..

Oluliseks võiks pidada ka aspekti, et kui Skype oleks ostnud Google või Facebook, oleks see Microsofti jaoks olnud probleem - veelgi oleks konkurendid neil eest läinud. Kahtlemata seda kaarti suurepäraselt mängisid välja eelmises punktis toodud investorid. Kui kõik on öeldud ja tehtud (ütleme, viie aasta pärast), siis tõenäoliselt saame tõdeda, et Microsoft maksis Skype eest liiga palju. Aga! Kuigi esmane mulje on Microsoftist (põhjendatult) kui ühest unisest mammutist, siis ei ole Microsoft üldse halb partner Skype jaoks. MSN (Windows Live) ja Skype on üksteist küll paljuski dubleerivad ja esimene neist tõenäoliselt mõne aasta jooksul vaikselt hukatakse, kuid Microsoftil on mitmeid häid võimalusi Skype'i kasutamiseks, näiteks liitmine Windows/Office tarkvaraga või X-Box/Kinect konsoolid. Eriti suur võimalus võib peituda just viimases, Skype integreerimine reaalajas mängudega võib suureks kujuneda. Kindlasti hea koostöövõimalus ka kolmikus Microsoft-Nokia-Skype. Oluliselt parem sünergia kui eBay eales pakkuda sai.

 

4. Skype

Mis juhtub Skype'ga siis nüüd? Ma arvaks, et isegi vähem muutub kui 2005.a. eBay tehingu järel muutus - ettevõte on juba küpsem ning kuigi Microsoft mõnevõrra Skype'i integreerib, on need muudatused ilmselt mõõdukad - lastakse olemasolevat äri Skype'l edasi teha ja mõeldakse kuidas saaks Skype't liita Microsofti olemasolevate toodetega. Ei saa alahinnata ka Nokia ja Microsofti liitu - kindlasti on soov ka Skype mobiilidesse rohkem viia ning see on selleks väga hea võimalus.

Peaksin seega tõenäoliseks, et Skype jätkab suuresti samal kursil. Tegemist on jätkuvalt väga kiiresti areneva ettevõttega ning seetõttu ei ole nende puhul jooksev kasum nii oluline, pigem on küsimus, milliseid numbreid suudavad nad ligikaudu 2015. aastal kasumlikkuse mõttes näidata.

Kuid eks Skype puhul ole peamine kasv olnud seni kasutajates, kasutajate käest raha kättesaamine on olnud mõnevõrra keerulisem ning ehk praeguse mudeliga jätkates on kasumlikkusel selgelt piirid ees. Siiski, Skype käive juba 860 mln. USD ja yoy kasv jätkuvalt +20%. Seetõttu võibki ehk öelda, et liit Microsoftiga on ka Skype jaoks hea - väga suur ja tugev partner, kes võidab sellest, et saab oma olevasolevatesse toodetesse Skype'i sisse integreerida.

 


5. Eesti

Kuidas mõjutab see kõik Eestit? Täna paistab üheks olulisemaks küsimuseks olevat "kas Microsoft jätab arendusüksuse Eestisse?". Täna ikkagi 44% Skype'i töötajatest asub Eestis. Ma kasutaksin siin "süütuse presumptsiooni" - vale oleks eeldada, et Microsoft peaks arendusüksuse siit ära viima, sest selle kohta ühtegi signaali ei ole. Mu meelest Silver Lake oleks oma lõputu efektiivsusjahiga oluliselt tõenäolisem äraviia olnud, kui on seda Microsoft, kellel on arendusüksusi üle maailma. Kui Eesti üksus teeb head tööd, ei viida seda tõenäoliselt kuhugi. Väikese märgilise tähendusega uudisena võib mainida ka seda, et Steve Ballmer Eestisse tuli nii kiiresti pärast tehingu sõlmimist. Kuid omaette küsimus on see, et kui Microsoft/Skype tahaksid Eestis laieneda, siis kas siit oleks võtta veel 200 või 300 tugevat spetsialisti? Ilmselt mitte ..

Kindlasti on siin oluline ka rahaline aspekt - nii eBay tehing 2005. aastal kui ka Microsofti tehing 2011. aastal on edukaks finantstehinguks ka paljudele eestlastele. Ja see raha on ärksate inimeste käes, otsides paljudel juhtudel võimalusi just tehnoloogiasektorist, arendades kindlasti ka kapitaliga kohalikku tehnoloogiasektorit. Ning ei saa ka alahinnata seda summat, mida Skype iga kuu Eestisse palkadeks maksab, Skype Eesti käive ületab juba 0,5 miljardi krooni piiri ning suurem osa sellest palkadega seonduv.

Kuid minu meelest võib siin veelgi olulisem väärtus peituda Eesti jaoks raskemini mõõdetavates pehmetes väärtustes. See teadmine ja maailmavaade, mida eestlased iga päev Skype'st saavad ja on saanud, on väga oluline. See võimaldab tekitada uusi projekte, mille lisaväärtus on alles tekkimas või tekkimisel aastate pärast. Võtame kasvõi Skype eestlastest asutajate ettevõtte Ambient Sound Investments (ASI) - nad investeerivad küll globaalselt, kuid on investeerinud ka mitmetesse Eesti taustaga projektidesse, nad on õpetatud ettevõtjaid mõtlema üle riigipiiride ning targalt. Ja selline laiema vaate oskus ei piirdu kindlasti ainult ASI inimestega. Selline vaade veereb lumepallina suuremaks ning ma loeksin seda Eesti jaoks suuremaks väärtuseks kui Skype'ga seotud laekunud ja laekuv raha. Sellised kultuurilised muutused on väga pikaajalised ja võib-olla Skype järellainetusest tekkiv suurem uus projekt saabub alles viie aasta pärast. Kuid tundes paljusid Skype taustaga inimesi, ma ei usu, et jääb saabumata.

Vaata lisaks:
TI foorum: Skype - sky is the limit?
Skype IPO taotlus


 
Märksõnad: Skype Microsoft Eesti
 

« tagasi

Kommentaarid
(5)
16.05.2011 12:01

Üks Skypega seotud inimene arvas, et viimane lõik sellest artiklist kõige olulisem.

Tema kommentaar oli suunal:

"Üks asi kindlasti on see, et meil nüüd tekib startuppe ja muid projekte.. aga enne seda on veel olulisem, et meil eestist läbi käinud ehk 500 inimest, kellel on nüüd
a) real-life inglise keele praktika (isegi kõige kõvemad inglise keele kunnid jäävad alguses natukene hätta)
b) mõte rändab globaalselt, mitte enam lokaalselt
c) CV's kirjas Skype, eBay ja Microsoft
d) network (nii praegune kui alumni)

Ehk kui vaadata natukene kõrgemalt, siis on tegu ühe korraliku ülikooliga, mis riiklikul tasandil peaks olema päris korralik vara."

16.05.2011 17:03

Esmalt on tegu jube suure tunnustusega Eestile ja eestlaste tehtud tööle. Ja seda on suur rõõm näha.

Aga paar arvamust lisaks:

1. Rääkides võitjatest siis suurimaks võitjaks siin olid investorid. Kipuks arvama, et investorid olid ainukesed kes jackpoti võitsid. Ajalukku jääb kindlasti märk sellest, et Silver Lake teenis 3x üsna lühikese investeeringuga mis on praeguse ajaperdioodi parim(aid) tehing(uid). Vt ka http://www.pehub.com/105001/silver-lake-sees-huge-return-in-skype-sale/

2. Mis juhtub Eestiga? Ma arvan, et midagi ei muutu, Eesti osatähtsus Skypes väheneb järjest nagu on juhtunud juba viimased 5-6-7 aastat. See vähenemine tingitud peamiselt sellest, et pole rohkem inimesei keda palgata Eestis. Aga natuke ka sellest, et ettevõtmise center of gravity liigub geograafiliselt aina kaugemale (algselt London/Luksemburg, siis California, nüüd Washington).

3. Keerukas ja kõige rohkem muret tekitav on see, et mis saab tootest ja tiimist? Kas organisatsioon hangub integratsiooni tuhinas? Kas energia kulub sellele, et ehitada Skype tugi Xbox, Hotmail ja Nokia telefonidele? Kas jagelemised MSN tiimiga (neil on ca 3x rohkem kasutajaid) saab olema liiga kurnav? kui paljud praegustest töötajatest viitsivad seda jama kaasa teha ja pikki lende Redmondi vahet?

Võib minna ka teistmoodi, aga ajalugu (Microsofti ostud, etc) näitab pigem siia suunda…

16.05.2011 19:31

8,5 miljardit dollarit tähendab, et Microsofti jälgitakse tähelepanelikult. Microsoft proovib kõike anda, et tehingut õigustada, risk liiga suureks sekkumiseks Skype tegevusse?

16.05.2011 23:15

Lahe infograafika Skype ajaloo kohta:

http://blog.seattlepi.com/microsoft/files/2011/05/skypegraphic.jpg

02.09.2011 16:12

Arvestades, et see on ainuke nii suurelt tuntud ja kasutatud tehnoloogia, mis lubab ükskõik kellel nii privaatselt rääkida, et enamuste luurete tehnoloogia ei saa selle globaalse jälgimise ja cryptimisega suure tõenäosusega edukalt hakkama, siis see hind on täiesti mõistlik.
Praegu on meil Europast usani pea kõikides maades sedused mis nõuavad kõikide sidevahendite jälgimist ja andmete säilitamist aastateks. Vb tegelevad nad mingi keele analüütilise operatsiooniga meie arengu tõstmiseks? Loodame parimat.

ECHELON, BND, IAO, DARPA, CALEA.. ja meie eu http://en.wikipedia.org/wiki/Mass_surveillance#European_Union lisaks paljudele muudele agentuuridele - see kõik avalik info ja ei peaks meid hirmutama. Seega vb tõesti on turvalisem kui Skype ikka USA käes on.. Sest sellise rahaga lihtsalt turvalise voipi saab ka nullist ülesse eheitatud ning suuremale hulgale inimestele viidud - kui see pole oluline momendil.

Kuid jah, 8 miljardit tehnoloogia eest mida nii paljud huvitavad inimesed usaldavad ja mis veel lisaks muule on kena nime ja ajalooga - miks mitte. Paljusi suuri asju ei ostata selle pärast, et sellest otsest rahalist kasu saada, väärtused ja potensiaal on hoopis kõrgemad ja kes muu usast seda ikka osta oleks saanud ilma suuremat asjatut segadust tekitamata :)

Lisaks kõigele on skypel potensiaale millest skype ise pole rääkinud, mida nad on valesti promonud vast? Kuid vb mõned inimesed microsofti taga on sellest aru saanud ja eks helge tulevik näitab :)

Kommentaari lisamiseks peate olema sisse logitud!