Indrek Raud: Parem võib olla veel ees

 
26.03.2007
Autor: Indrek Raud
 

Eelmise nädala ennustus “Hullem võib möödas olla” läks kümnesse, kuid eks pime kana leiab ka vahel tera. Eelmise nädala jooksul tõusis S&P 500 indeks üle 50 punkti (3.6%), Dow ligi 400 punkti (3.3%), Nasdaq 100 indeks üle 40 punkti (2.3%) ja Russell 2000 pea 30 punkti (3.7%).

Foorumeid lugedes on mulje jäänud suurest hulgast Toomastest, kes kahtlevad viimase nädala liikumise ehtsuses. Sama kajastub ka VIX indeksi graafikut vaadates. Mingil põhjusel on nad arvamisel, et selline liikumine lõppeb korrektsiooni või koguni krahhiga lähiajal. Kahtlemata on see võimalik, kuid pühendaks mõnevõrra aega graafikuid vaadates.


Nädala graafikutelt on selgelt näha suur punane küünal. See on sama nädal mis sisaldab päeva kus S&P langes ühel päeval 50 punkti. Sedalaadi küünlad on väga olulised ning tihti on uue liikumise alguse initsiaatoriks. Kas see küünal ka selleks kujuneb on hetkel veel vara öelda. Praeguse seisuga pole olnud punasele küünlale järge, s.t. järgneva 3 nädala jooksul on turg hoopis liikunud üles. Sedalaadi küünalde puhul on samuti oluline jälgida kui sügavale küünla keresse tungib küünla suunale vastupidine liikumine. Olen märkinud tasemed 50% ja 76% eelnevatele graafikutele. Esimesed kahtluse pilved küünla olulisuse kohta hakkavad tekkima kui 50% tema kerest on nii öelda ära söödud. Kuid taevas läheb täiesti pilve kui 76% on läbi näritud. Hetke situatsioon on kuskil vahepeal. Kõik indeksid on 50% joone ületanud selgelt ning S&P indeks on ka väga lähedal 76% joonele. Kokkuvõttes: karude jutule, et turul on ainult üks tee, ning see on alla, võiks esimese küsimärgi asetada.

Järgmiseks heidame pilgu kuu graafikutele:

Lisasin siia 12 perioodi eksponentsiaalse libiseva keskmise. Kogemuse põhjal on see periood hea indikaator kuu graafikutel trendi iseloomu määramiseks. Pullitrendi korral peaks sulgemine olema sellest kõrgemal ning kalle olema enam vähem 45 kraadi. S&P ja Russelli graafikud on heaks näiteks.
Kuid, analüüsiks korra ka küünlaid. Siin tuleks arvesse võtta, et viimase küünla sulgumiseni on veel nädal aega, seetõttu oleks vara teha otsuseid selle põhjal. Kuigi otsuseid on vara teha, võime siiski teha “mis-oleks-kui-analüüsi”. Pilt on pea igal graafikul veidi erinev.
• S&P graafikul ähvardab kujunev küünal eelmise kuu punast küünalt neutraliseerida. Kui nüüd suurt muutust ei tule võiks siit järeldada, et kas pullitrend jätkub või kujuneb siit konsolideeruv liikumine.
• Dow graafik on sarnane, kuigi olemuse poolest nõrgem.
• Nasdaq 100 indeksi graafik on kahtlemata kõige nõrgem esitatud neljast. Kuid siingi oleks ennatlik rääkida karutrendi kujunemist. Eelnevate küünalde ülespidised varjud on märgiks, et kõrgemal on palju müüjaid. 
• Russelli graafik on vast kõige optimistlikum. Siin pole veebruari lõpu sündmused just nähtavat jälge jätnud. Härjad selgelt tüüri juures.

Kokkuvõttes: Karude nägemust kuu graafikud kuidagi ei toeta, pigem vastupidi.


Kuid esitame miljoni dollari küsimuse, mida võiks meile tuua algav nädal?

See nädal on kuu ja ka kvartali viimane nädal. Reeglina stabiilne, sest kvartali numbrid lähevad fondide tootlikuse raportisse ja fondi haldurid soovivad seal näha pigem rohelisi numbreid. Suuremat müümist pole ette näha, kuigi on kindlasti ajendeid mis võivad seda tekitada. 
Päevased graafikuid vaadates on pärast nädala alguses toimunud tugevat rallit järgnenud kahe päevane konsolidatsiooni periood. Tugevad liikumised alati korrigeeruvad, sealjuures see toimub kas vastas-suunalises hinna liikumises või ajas. Antud juhul on korrektsioon toimumas ajas, mis on ka indikatsiooniks eelneva liikumise tugevusele.

Heitkem korraks pilk ka VIX –i graafikule. VIX on indeks mis iseloomustab volatiilsust ning tavaliselt liigub SP indeksile vastassuunas. Sealjuures reeglina on üks punkt VIX liikumist enam vähem ekvivalentne 7 punktise S&P indeksi liikumisega. VIX indeks on lisaks väga tsükliline liikudes üles ja alla.

Viimast kahte päeva vaadates on VIX indeks pigem üles liikunud kuigi SP indeks on paigal püsinud. Mida võiks sellest välja lugeda? Kas on siin ehk suur hulk Toomaseid kes kohe kuidagi ei usu, et nädalaga on suur osa eelnevast hindade kukkumisest tasa tehtud ja panustavad allapoole liikumisele. Pakun välja, et tuleva nädala jooksul näidatakse Toomastele koht kätte ja tiritakse nad nattipidi positsioone sulgema. See muidugi tähendaks ostmist ning pigem avaldaks survet üles kui allapoole.

Kuid mis võiks Toomaseid päästa ja karudele rõõmu valmistada? S&P indeksi langus allapoole kolmapäeva tasemeid, mis graafikut vaadates oleks 1410 kandis. Seniks kuniks indeks püsib üleval pool on väga raske karude juttu tõsiselt võtta ning pigem panustada jätkuvale ülespidisele liikumisele. Kui S&P 500 indeks langeks allapoole 1410 ja seejärel läbi 1385 võiksid karud hakata tantsupidu ette valmistama.

Vasakule vaadates kuu graafikutel on näha, et S&P 500 indeks on jõudnud tagasi 2000 aasta tasemeteni. Ees on mitmeid vastupanu tasemeid kus suure tõenäosusega tekib veel mitmeid põrkeid ja volatiilseid korrektsioone allapoole. Samas, tõus 2002-2003 põhjadest on olnud oluliselt sujuvam kui aastale 2000 eelnenud tõus indikeerides, et uued tipud on tõenäolisemad kui uued põhjad.

Indrek Raud, CTA
indrek(at)raud.net


 


 
Märksõnad: USA
 

« tagasi

Kommentaarid
(9)
26.03.2007 12:55

Indrek, kas panid tähele, et see suur tõus toimus kõigest 60 minuti jooksul.?
Ma väidaks, et see on pullide jaoks suur probleem. Turuosalised olid ennast natuke valesti positsioneerinud - järgnes shokk, mille jooksul nõrgad karud stopiti välja. Tekkis samasugune ülereageering nagu eelnenud languste ajal.

Teine asi, mis peaks pullidele muret tegema on see, et viimastel nädalatel on olnud languskäive suurem, kui tõusukäive. Tavaliselt ei ole madalama käibega liikumist nii usaldusväärsed.

26.03.2007 14:28

Sul on muidugi täiesti valid point, et allatulek on olnud natuke suurema käivega kui ülesminek. Samas, veelgi suurem shokk oli 27. veebruaril kui SP avanes 15 punkti madalamalt - s.t. öö jooksul polnud saanud mitte keegi müüa. Kuid antud situatioonil on ka teine külg, nimelt, hulk fondi haldureid istuvad cash otsas samas kui turg neil eest ära liigub. Pakun välja, et kõiki iväiksemaid korrektsioone hakatakse ostma ning siis näed ka käivet. Oluline punkt saab olema ka Bernake jutt kongressile kolmapäeval.

26.03.2007 20:52

mulle aga on jäänud mulje, et foorumitesse on tekkinud arvestatav kogus hiievanasid, kes eeldavad, et nende poolt järgitavatel kõigile triviaalselt kättesaadavatel "märkidel" on kas otsene mõju investorite käitumisele või siis on neid, kes arvavad, et sellel on mõju, piisavalt palju tegelikkuse mõjutamiseks. Mind ausalt öeldes väga ei huvitagi, mida turg lähemal ajal teeb. Ostsin fed-i viimase statementi ralli käigus uuesti QID-i, kuna pean seda fundamentaalselt põhjendatud positsiooniks muu portfelli kontekstis.

US "fondi haldurid" (kirjvaiis muutmata) ei istu praegu kuidagi rohkem rahas, kui tavaliselt. Palju raha on liikunud rahaturufondidesse, aga ka sellele on kõrgemate lühiajaliste intresside näol üsna hea põhjendus.

Kes see "Bernake" veel on?

26.03.2007 20:54

Mina avan praegu ainult lühikesi positsioone, mingi laks peaks lähiajal toimuma. USA majandusel on päris kehvad ajad: majade hinnad langesid, samas suurenes müümata majade arv, nafta kallineb, USD odavneb EUR vastu, Hiina kavatseb 1 TR USD valuutareservist investeerida... Ja kui veel benny mainib kongressile, et varsti kavatseb % alandada , karud võivad pidutseda.

msr
28.03.2007 14:46

Ka pime kana leiab tera, aga tihtilugu on see kirvetera!

29.03.2007 02:01

Indrek, kas oled viimaste päevade actioni põhjal oma nägemust muutnud või on see jäänud samaks?

Ehk, kas järgmine nädal oleme pigem kõrgemal või madalamal?

Nii palju kui mina tean, siis FED-i järgsed liikumised ei ole ajalooliselt eriti püsivad.

01.04.2007 18:41

Indreku jutust loen valja, et segane aeg turu hakkab selginema ja on oodata uldist tousu. Kui kauaks?

04.04.2007 20:41

Kuigi mul puudub pikaajaline kogemus, mis paljudel olemas on, siis meeldib mulle konkreetsete numbrite ja graafikute alusel koostatud analüüs rohkem kui muud jutud...

04.04.2007 20:59

Ma katsusin natuke oma seisukohta laiendada:
http://www.postimees.ee/040407/esileht/arvamus/253626.php

Kommentaari lisamiseks peate olema sisse logitud!